Vaccinarea Covid-19 pe intelesul tuturor- faza pe limfocite

Asa arata un slide dintr-o prezentare la conferinta pe tema Vaccinarea pe INTELESUL TUTUROR organizata de Colegiul Medicilor.

Eu zic ca trebuie sa punem mana pe carte serios si poate in 2-3 ani vom merge la vaccinare in cunostinta de cauza.

Lectii invatate in 2020 – anul pandemiei

Am raspuns pentru Hotnews la intrebarea lui Gabriel Bejan – Ce am învățat despre viitor în anul pandemiei?

Link catre articol.

„Câteva lucruri pe care le-am învățat despre viitor în 2020:

Viitorul va fi o versiune mai periculoasă a ceea ce s-a anticipat. Criza sistemului internațional liberal, viziuni geopolitice maturizate și conflictuale ale SUA și Chinei și schimbarea balanței de putere sunt doar câteva exemple.

Gestionarea la nivel internațional a viitoarelor crize ar trebui făcută nu doar după probabilitatea lor, ci și după magnitudinea impactului. U.E. și O.N.U. au strategii reactive dedicate crizelor complexe care afectează simultan și persistent planuri diferite (social, climă, economic, medical). Până acum probabilitatea (un criteriu important pentru armonizarea intereselor naționale) era factorul determinant, după această criză pandemică dimensiunea impactului are șansa de a deveni prioritară.

Disparitățile medicale au evoluat de la statutul de vulnerabilități regionale la cel de riscuri globale. Nu mai putem vorbi doar de zone consacrate ca defavorizate (Africa, Asia) ci de un impact global persistent.

Tranziția digitală trebuie tratată primordial ca o problemă de securitatea umană la nivel global. O serie de servicii esențiale pentru populație depind în foarte mare măsură de maturitatea (diversificare, securitate și compatibilitate) infrastructurii și a normelor internaționale în domeniul digital (rolul statelor și organizațiilor internaționale fiind crucial) și de nivelul competențelor digitale ale cetățenilor (vezi rolul lor în educație, muncă și participare publică).

Europa va avea de luptat cu ambiguitățile suveranismului european. Pandemia a reușit să ne arate granița fluidă între liberalism și iliberalism, între discursul suveranist și populist și lipsa de narativ la nivel european. Europa va mai avea de luptat nu doar cu regimuri iliberale europene dar și cu propria ambiguitate care riscă să fie percepută ca un suveranism european opus culturii strategice transatlantice.”

2020 Anul pandemic -Astazi Dezbatere la Euroatlantica, Radio Romania Actualitati

In 19 decembrie 2019 am participat la ultima dezbatere din acel an al emisiunii Euroatlantica, la Radio Romania Actualitati. A fost un bilant al anului 2019 realizat impreuna cu profesorul Stefan Popescu si realizatorul emisunii, Nicu Popescu.

Stirea despre aparitia COVID 19 dabia aparuse si nimeni nu a estimat ce avea sa se întâmple in 2020.

Astazi, la ora 21.00 reulam in acelasi format, Stefan Popescu, Nicu Popescu, Claudiu Degeratu o dezbatere despre anul 2020 – anul pandemic. Putem descrie cu lux de amanunte ce a fost, ce am simtit si cu ce efecte devastatoare ne-am confruntat dar va fi greu sa estimam cum va fi 2021.

Pentru 2020 am cateva concluzii pe care le voi prezenta pe timpul emisiunii si pentru 2021 am cateva asteptari si estimari.

Cine testeaza Strategia de vaccinare Covid-19 ?

M-am uitat pe pagina dedicata vaccinarii https://vaccinare-covid.gov.ro/ , in special pentru a vedea strategia si cat de adecvata este la obiectivul principal, imunizarea populatiei.

La documentul strategiei am ajuns dupa vreo 4 clickuri. Prea multe. Strategia este un document facut in stilul romanesc foarte stufos, nu are pagini care sa fie pe intelesul omului obisnuit.

Orice strategie de vaccinare pentru populatie are ca obiectiv principal imunizarea populatiei, dar in documentul Guvernului roman obiectivele sunt doua si foarte alambicat scrise si nu e clar daca au fost evaluate clar.

Le puteti vedea mai jos. Nu stiu ce inseamna „mediu favorabil” ? dar „premise de operationalizare a activitatii” ? la fel, nu cred ca aceasta strategie de vaccinare pentru Covid-19 trebuie tratata ca parte a foarte modestului „program national de vaccinare” ?

Un exemplu al structurii foarte stufoase este lungul preambul din care omul obisnuit nu va intelege mare lucru. Din toata compozitia documentului nu rezulta ca ar fi o strategie medicala facuta in conditii de criza.

Repet, Romania este intr-o criza pandemica si orice document strategic ar trebui adaptat situatie, nu il putem redacta ca pe o strategie care se aplica in timpuri normale. Iar strategia guvernului este scrisa ca pentru timpuri normale, fara crize si abordata strict birocratic.

Un exemplu de cuprins cum nu trebuie scris vedeti mai jos din strategie.

In final mai prezint un aspect si care tine de generarea grupurilor tinta pentru vaccinare. Va aduceti aminte ca permanent guvernul si presedintele Iohannis au declarat sus si tare ca principalul criteriu de selectie va fi cel legat de gruprurile profesionale care desfasoara activitati medicale esentiale in lupta cu Covid-19.

Daca ne uitam pe pagina strategiei vedem cu totul altceva. Acest criteriu este ultimul in lista de criterii pentru stabilirea grupurilor. Tot in lista apar confuzii metodologice, la criterii sunt puse de fapt principii (etica si echitatea? ) si deci cei care au intocmit strategia amesteca nepermis tot felul de idei in acest capitol.

In incheiere, pentru un specialist, documentul strategiei este relativ utilizabil dar nu satisface problema urgentei si a crizei, are multe aspecte interpretabile.

Pentru omul obisnuit, strategia este greu accesibila si greu utilizabila.

Intrebarea finala este de ce nu a existat o consultare deschisa? si mai ales de ce nu a fost supusa evaluarii de catre un grup mai extins de experti?

Strategia de vaccinare, faza pe profesionisti

Strategia duduie la Cotroceni. Armata practic va face cam totul pana la nivel regional si judetean, se pare, si se mai aduc niste outsideri. PNL pare ca fiind total extras din problema si se vede de la o posta ca Iohannis securizeaza totul pentru ca guvernul Orban sa nu fie cumva principalul vinovat cautat dupa ce ne vom lovi de primele probleme in aplicarea strategiei.

Responsabilul cu scurgerile controlate la presa, dr. Rafila, cap de lista la PSD, ne spune ca decanul Facultatii de comunicare de la SNSPA, Alina Bargaoanu va fi responsabil cu comunicare.

Au venit rapid si detalii, de fapt Alina Bargaoanu este consultant onorific in cadrul campaniei, conform interviului din spotmedia.ro AICI

Ar fi fost ciudat ca partea de coordonare sa fie asumata de cineva din afara Guvernului. Dar si asa, tot nu stim ce structura si cine din Guvern isi asuma partea de comunicare pe o activitate oficiala a Guvernului? Grupul de comunicare strategica ? o echipa de la Minsiterul Apararii ? o echipa de la Ministerul Sanatatii?

Din punct de vedere comunicational, Guvernul este deja depasit de ce se intampla pe teren. Din momentul in care majoritatea temelor oficiale sunt lansate in cadrul unor conferinte prezidentiale, direct de la Cotroceni, guvernul a devenit o camera de rezonata, un spatiu inert care produce niste ecouri. Mai bune sau mai rele in functie de cat de inspirat este presedintele Iohannis.

E interesant ca in fuga de raspundere pe tema vaccinarii sunt aruncati in prima linie cei din Armata, chiar daca nu e treaba lor sa faca asta la pace (pentru ca stare de urgenta tot nu avem) cu posibile implicatii de natura legala si juridica in caz de Doamne fereste…

Tot in prima linie vor fi aruncati specialisti in comunicare din zona academica, un exemplu, cel amintit mai sus. Recunosc ca asteptam de mult acest moment dupa ce vreo 25 de ani cohorte intregi de studenti au mers la cursurile de „managementul crizelor” si de strategii, tehnici si tot felul de altele pe domeniul comunicarii de prin facultati cu nume si renume.

Acum a sosit momentul ca si expertii nostrii renumiti in tara si peste hotare sa dea un examen pe bune.

Am fost si sunt unul dintre cei care spun deschis ca la nivel academic, disciplina de management al crizelor din facultatile de comunicare de fapt pregateste viitorii specialisti sa isi gestioneze mai multe esecurile decat sa ii ajute sa contribuie la eforturile unei echipe manageriale sa tina corabia pe linia de plutire.

Acuma venit momentul ca acesti corifei si faruri calauzitoare sa ne arata de la inaltimea „amvonului univesitar” ca eu cel putin m-am inselat in privinta lor.

Intre timp am facut o scurta selectie din interviul Alinei Bargaoanu acordat spotmedia.ro

Am ales de fapt cateva exemple dintr-un text plin de generalitati si din care daca scoti cuvantele Romania, romani, roman si pui Italia, Polonia etc oricum va ramane totul valabil. Interlocutorul cam atat poate sa dea, niste recomandari general valabile. Nici vorba de solutii sau strategii.

Deci recomandarea pe care am făcut-o este ca principalii interlocutori ai demersurilor de comunicare publică în acest moment să fie reprezentanții corpului medical, în sens larg.

„Sper să reușim ceea ce se numește „science popularisation”, adică să încercam ca informații complicate din punct de vedere științific în prima fază să fie validate de corpul de experți și apoi să fie traduse pe limba oamenilor, păstrând caracterul robust, științific, factual și corect al acestor informații.”

Va fi un efort de organizare: camioane, condiții speciale de depozitare pentru unele vaccinuri, DSP-uri, cel care vorbește la telefon și un milion de detalii de care îmi este și mie foarte frică.

„Dar televizarea sau transformarea acestor demersuri în anumite produse de comunicare trebuie cumpănit, trebuie păstrată o rezervă, o decență.”