Izolarea si auto-izolarea nu se anunta cu jurnalistIi in sala

Mare dilema, dupa gafa lui Orban de a face astazi conferinta cu jurnalistii dupa cazul Chitac, este ca daca acum statul roman sa declare sau nu starea de urgenta ?

la cate gafe face guvernul, este foarte grav sa declari starea de urgenta si ministrii sa nu stie, sa nu fie pregatiri sau se piarda cu firea in fata masurilor drastice.
Masura cea mai dura dar necesara este ca toti adjunctii de ministere si de institutii de stat sa fie testati si mutati in locatii sigure.

Ministrii au probabilitatea cea mai mare sa fie deja pozitivi.

Cum se asigura continuitatea la guvernare daca nu protejam esalonul 2 -3 in locatii septice, locatii secundare de rezerva ?

CONTINUITATEA GUVERNARII – Primul punct pe to-do list la domeniile prioritare stabilite in NATO Resilience Program si de care trebuia sa se ocupe tot MAI-DSU recte doctorul Calafat.

#COVID19

#covid19 in curand si in Romanaia se va inchide fereastra temporala si pentru preventie.

  • Ar trebui ca si Guvernul Romaniei sa faca o pagina oficiala speciala pentru #COVID19
  • Ar fi bine ca Guvernul Romaniei sa isi publice Planul national dupa un model, de exemplu modelul britanic Coronavirus action plan: a guide to what you can expect across the UK care sa cuprinda ce stim despre virus, masurile de pregatire existente la nivel national aprobate de Guvern, gama de raspunsuri avute in vedere, o anexa cu toate responsabilitatile clar prezentate pe toate palierele de la local, judetean national si lista grupurilor de sprijin si expertiza.
  • Ar trebui sa se ia masuri de gestionare, nu de prevenire, ca pentru un scenariu in desfasurare cu cel putin 1000 de persoane cu covid19 si 10-15.000 de izolati si auto-izolati la nivel national.
  • Ar trebui activat deja un cluster secundar de voluntari medici, urgente civile, paramedici voluntari si un grup B de spitale care ar trebui sa fie pregatite sa fie alertate.
  • Probabil ca UE va trimite echipe pentru a ajuta Italia asa ca din clusterul secundar de voluntari romani ar trebui stabilita si o echipa care sa plece in Italia in zona cu romani.