Ce urmeaza dupa ?

Daca ii citim pe analisti aflam ceva general. Ca dupa pandemie nu va mai fi cum a fost. Nici in democratia europeana, nici in relatiile internationale, nici in economia globalizata. Ca totul va fi afectat si ca gata s-a incheiat o era si ne uitam cum se duc pe apa Sambetei, mareata America, proiectul european, acordul climatic, frumusetea oraselor din Franta, stralucirea Italiei si nici Steaua nu va mai fi ce era odata.

Intrebarea ramane. Ce vom experimenta ? totalitarism ? populism ? exagerez cand spun ca vom experimenta, de fapt vom lua in piept tot greul, nu va veni in doze, ne vine varianta cu toate optiunile incluse, aia premium. Un haos sanatos, robust care te macina pe indelete si la ore de maxima audienta. Dar oare asa va fi ?

Mai sunt si alternative la viziunea analistilor, care viziune in treacat fie spus, pare mai de Netflix, mai dramatizata.

Emanuel Ciocu prevede o tehnocratie care se infiripa la orizont.

Daca as fi rautacios as putea spune ca si Ceausescu, cand si-a dat seama ca nu prea mai merge dezvoltarea Romaniei pe stravechea metoda comunista, a scos in fata ideea bazei stiintifice a socialismului. Pentru ca nu putea sa spuna ca marketingul burghez, managementul capitalist, etica profesionala urmau sa puna umarul la dezvoltarea Romaniei.

Asa s-a impus uniunea fortata intre elitele tehnice formate fara tutela sovietica si ideologia national-comunista in Romania. Politicul o duce bine mersi cu o elita tehnocratica cam ca in Federatia Rusa si culmea ca tot tehnocratismul bine dirijat idelogic coexista pasnic cu dictatorii si regimurile autoritare.

Cu cateva elite tehnocratice atent cultivate sub clopotul de sticla conduci o tara dar dilema cea mai grea tot persista. Eficienta nu insemna legitimitate, care nu insemna reprezentare si care nu insemna unitate. Mai devreme sau mai tarziu, elitele tehnocratice se indeparteaza de popor ca formula circumferintei cercului de forma marului de pe taraba.

Iar poporul nu traieste cu formule matematice.

Si ghici cine lustruieste marul pus la vanzare pe taraba ?

Ai ghicit, cel mai bun vanzator din piata ramane tot omul politic.

Ordin de chemare la solidaritate

Preiau si eu initiativa Minsterului Apararii Nationale prin care cetatenii sunt indemnati sa afiseze drapelul national in semn de solidaritate.

Va puteti inscrie pe pagina FB România, fii puternică! acolo puteti sa puneti pozele voastre si sa dati mesaje de solidaritate.

Va rog sa dati mai departe !

În fiecare bătălie prin care a trecut România, militarii au rămas uniți în spatele Drapelului. Este simbolul unității și curajului românilor.
Și în lupta cu #COVID-19, trebuie să arătăm că suntem puternici împreună!
Afișează Drapelul României, oriunde te-ai afla! La fereastră, în mașină, la locul de muncă.
Transmite un mesaj. Arată că înțelegi, sprijini și aplici măsurile de combatere a răspândirii infecției. Arată recunoștință pentru cei aflați în linia întâi în lupta cu coronavirusul.
Împreună instituim în România STAREA DE SOLIDARITATE!

#StareaDeSolidaritate #Româniafiiputernică #împreună #România

#COVID19

Sedii secundare sigure cu personal sigur pentru Parlament si Guvern

La spitalul Gerota a intrat un pozitiv, a infectat pe altii din cladire si cosecinta, conform procedurii este ca toata cladirea cu personalul si pacientii sunt in carantina.

Vergil Chitac, senatorul PNL a fost in Parlament si se intra pe acelasi scenariu ca la spitalul Gerota.

Partea riscanta este cu planul de maine pentru votarea guvernului Orban.

Planul de votare de maine, daca acesta este, adica se confirma oficial, nu respecta masurile de protectie.
1. Astazi au fost testati parlamentarii, deci trebuie sa stim MAINE DIMINEATA inaiante de deschiderea cladirii cati sunt pozitivi, iar contactii acestor pozitivi luati si verificati. Daca Parlamentul nu comunica oficial maine cati pozitivi are si decide sa tina votul in conditii de MUSAMALIZARE a situatiei sanitare a obiectivului atunci se incalca procedura si sunt pasiblil de dosar penal.
2. Daca un pozitiv ajunge la camera de vot, activitatea trebuie suspendata si incinta dezinfectata iar contactii luati si verificati.
3. Daca se voteaza cu pozitivi atunci se incalca orice procedura de protectie sanitara impusa de Minsiterul Sanatatii. Daca in personalul auxiliar si in stafful Parlamentului aflat la fata locului sunt pozitivi activitatea ar trebui suspendata.
4. Singura procedura legala si care asigura votul ar fi o carantina voluntara in Parlament a intregului corp legislativ. Voteaza guvernul si raman acolo 14 zile.

ORICE alt artificiu nu respecta procedura din simplul motiv ca astazi parlamentarii liberali au declansat ancheta epidemiologica, au declansat testarile parlamentarilor si in primul rand, au declansat procedural operatia de dezinfectie care trebuie facuta pentru TOATA CLADIREA.

La Gerota a intrat un pozitiv, a infectat pe altii si TOT Spitalul a intrat in carantina.

La Parlament a intrat un pozitiv, maine aflam daca sunt alti pozitivi din cladirea si normal ar fi ca si la Gerota, se inchide cladirea Parlamentului. Daia spun ca trebuie pregatit si dezinfectat un sediu secundar de urgenta pentru Parlament unde sa lucreze negativii.

Efectul de domino trebuie stopat. (Mai) Poate fi numit Orban cu riscul sa fie pozitiv?

Pe surse se discuta ca premierul Ludovic Orban va fi propus din nou de Klaus Iohannis sa formeze un guvern.

Nu stiu daca este in regula o numire al lui Ludovic Orban azi cand tocmai el, Orban, a anuntat ca se autoizoleaza si astepata rezultatul testului.

Cum sa discuti numirea lui Orban stiind ca sunt 50 % sanse sa fie blonav, maine sa fie internat si sa stea intr-o sectie speciala de infectioase din care Guvernul NU POATE FI CONDUS.

Cum poate DSP Bucuresti sa mai dea aviz pentru o reuniune de 400 de oameni din care AZI sunt testati, maine vor primi rezultatele si unii vor pleca spre spital ?

Varianta nebuneasca – ca TOTI PARLAMENTARII sa intre in carantina in PARLAMENT ca sa decida un guvern care din punct de vedere medical trebuie proteja si deci la INVESTIRE NU TREBUIE SA FIE IN INTERIORUL PARLAMENTULUI .

Suntem intr-un mare impas generat de decizia minsitrului Citu.